2021-fop-banner.jpg

Misja wyrażona
w działaniu

 

Swarmcheck

wspomaganie podejmowania zbiorowych decyzji w politykach publicznych i biznesie
 

Naszym flagowym projektem jest aplikacja Swarmcheck, która dzięki autorskiej metodyce komputerowego mapowania argumentacji umożliwia łatwiejsze gromadzenie i analizę wiedzy zbiorowej. System ten wspiera prowadzenie badań i wyłanianie strategii, tak aby uwzględniały wiele perspektyw, a wnioski wyciągane były racjonalnie. Nasz zespół ekspertów wspiera i moderuje grupowe dyskusje w inteligentnej komunikacji i grupowym podejmowaniu uzasadnionych decyzji. Wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami partnerskimi aktywizujemy grupy zainteresowań, inicjując publiczne dyskusje oraz szkolenia na styku nauki, technologii i etyki.

 

Modele językowe w pracy

Upowszechnianie dobrych praktyk stosowania modeli językowych w środowiskach profesjonalnych - pobierz darmową broszurę edukacyjną!
Programy takie jak Chat GPT upowszechniły stosowanie sztucznej inteligencji do wielu zadań. AI pomaga nam pisać maile, edytować i tłumaczyć teksty, a nawet uczyć się nowych umiejętności. Wiedza o tym jak to robić skutecznie stale rośnie i ewoluuje, a większość osób zdana jest na samodzielne szukanie sprawdzonych informacji. Nie musi tak być!
 

Fake off

Rozwój kompetencji krytycznego korzystania z informacji i przeciwdziałania dezinformacji w sieci
 
W dzisiejszym świecie problem dezinformacji, a więc świadomego rozpowszechniania fałszywych lub zmanipulowanych, wyrwanych z kontekstu informacji, stał się powszechny. Fałszywe treści pojawiające się w Internecie to chleb powszedni dla każdego z nas. Niestety szerząca się dezinformacja może być bardzo szkodliwa w skutkach i negatywnie wpływać na zachowanie czy decyzje jej odbiorców. Stąd niezwykle ważne jest kształtowanie kompetencji krytycznego myślenia, które pozwalają samodzielnie ocenić wartość merytoryczną przyswajanych treści. Szczególnie istotne jest to u ludzi młodych, którzy w sieci spędzają dużo czasu i czerpią z niej liczne informacje, a zatem są szczególnie narażeni na wpływ fake newsów.

Projekt finansuje m.st. Warszawa.
 

Dookoła nauki

bezpłatne warsztaty rozwijające myślenie krytyczne
 

W szkole dużo uczy się o wynikach nauk szczegółowych – o rozmaitych teoriach z dziedziny fizyki, biologii, czy socjologii. Rzadko jednak naucza się o tym, jak te teorie powstają i jak je interpretować. Bez tej wiedzy ciężko jest wykształcić sobie umiejętność samodzielnej oceny nowych informacji. Cykl warsztatów W 7 dni dookoła nauki pomyślany jest jako uzupełnienie tej luki i wypracowanie kompetencji kluczowych we współczesnym środowisku informacyjnym.

 

Myśl jak naukowiec

popularyzacja filozofii nauki poprzez grafy argumentacyjne
 

Dla kogoś, kto nie ma na co dzień do czynienia z nauką, proces naukowy może wydawać się czymś tajemniczym i odległym. Żeby temu zaradzić, postanowiliśmy przybliżać mechanizmy powstawania wiedzy naukowej argument po argumencie. Dzięki dyskusjom na grafach argumentacji, każdy może włączyć się w dyskusję o metodach naukowych, społecznej roli nauki i prześledzić dynamikę wspólnego tworzenia rzetelnej wiedzy.

 

Synergiczny Rybnik

Warsztaty dotyczące wizji i strategii obywatelskiej a także rozwoju Rybnika.
 

Rybnik, jak wiele innych śląskich miast, stoi przed poważnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi. Niektóre z nich powiązane są z klimatem i złą jakością powietrza (normy zanieczyszczenia powietrza zostały tu już przekroczone o 3126% – ten smutny rekord padł w styczniu 2017 roku), niektóre – z polityką UE, transformacją energetyczną i zamykaniem kopalń. Inne zaś dotyczą migracji mieszkańców i znaczącego odpływu młodzieży do większych miast...

 

Podręcznik do współpracy NGO z Gminą Miejską Kraków

Przewodnik dla organizacji pozarządowych w zakresie możliwości współpracy z Gminą Miejską Kraków

Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Kraków to miasto dynamicznie rozwijające się, zróżnicowane kulturowo i społecznie. Dla pełnego rozwinięcia tkwiącego w nim potencjału z uwzględnieniem interesów wszystkich grup społecznych niezwykle istotna jest efektywna współpraca samorządu lokalnego z szeroko rozumianym trzecim sektorem. Współpraca oparta o rzetelną diagnozę potrzeb i problemów mieszkańców, promująca aktywność i inicjatywy oddolne. Współpraca dająca organizacjom pozarządowym, będącym ważnymi przedstawicielami lokalnej społeczności, realny wpływ na kształtowanie polityk publicznych. Współpraca przyczyniająca się do budowania silnej pozycji społeczeństwa obywatelskiego.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Gmina Miejska Kraków zleciła opracowanie „Przewodnika dla organizacji pozarządowych w zakresie możliwości współpracy z Gminą Miejską Kraków”.

 

Plan współpracy NGO z Gminą Miejską Kraków

Opracowanie założeń do Wieloletniego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2023–2026 wraz z ewaluacją współpracy miasta Krakowa z organizacjami pozarządowymi w latach 2018–2021. 

Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Zadaniem samorządów w Polsce jest dbanie o to, aby współpraca z NGO była celowa i dostosowana do potrzeb obu stron. W tym celu powstają dokumenty programowe określające zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Obecny Wieloletni Program Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi jest przewidziany na lata 2019–2022, jednakże już podejmowane są starania, aby nakreślić założenia do analogicznego dokumentu na lata 2023–2026. Realizacja Programu ma przyczyniać się do zwiększenia udziału i zaangażowania organizacji pozarządowych w rozwój Krakowa i poprawę jakości życia jego mieszkanek i mieszkańców.

 

Badanie kondycji sektora organizacji pozarządowych w województwie mazowieckim

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

 

Istotnym elementem budowania lokalnych polityk jest współpraca z organizacjami pozarządowymi (tzw. III sektor), które nie tylko realizują zadania publiczne, ale również uczestniczą w procesie diagnozowania potrzeb i projektowania rozwiązań dla lokalnej społeczności. Realizowane badanie kondycji III sektora ma na celu dostarczenie informacji, które posłużą do zbudowania wieloletniego programu współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi. Oparcie programu o założenia sformułowane na podstawie analizy badań przyczyni się do nawiązywania efektywnych i satysfakcjonujących współprac pomiędzy samorządem Województwa Mazowieckiego a organizacjami z III sektora.

 

Wsparcie transformacji cyfrowej w rolnictwie i przemyśle w powiecie radomskim

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

 

Sektor przemysłowy i rolniczy w powiecie radomskim rozwija się w szybkim tempie. By nadążyć za postępującymi zmianami na rynku i zachować konkurencyjność polskie firmy nie mogą zapomnieć o transformacji cyfrowej. 

By pomóc im w tym trudnym zadaniu, w partnerstwie z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości przeprowadzimy cykl warsztatów z lokalnymi przedsiębiorcami z terenu powiatu radomskiego. W kolejnym kroku, by odpowiedzieć na indywidualne wyzwania każdego uczestnika projektu eksperci FPPP przeprowadzą indywidualne sesje doradcze.

Wiedza pozyskana w toku projektu posłuży opracowaniu Handbooków dotyczący transformacji cyfrowej uwzględniających lokalny kontekst powiatu radomskiego.

 

Krakowski Panel Transportowy

Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Panel obywatelski jest pogłębioną formą konsultacji społecznych. Poprzez wymianę opinii, diagnozę potrzeb i wielogłosowy dialog między stronami możliwe jest wypracowanie rozwiązań korzystnych dla wszystkich uczestników i uczestniczek panelu.

Krakowski Panel Transportowy dotyczy zagadnienia zrównoważonego transportu w mieście. W ramach konsultacji podejmowane są m.in. tematy takie jak: efektywna i ekonomiczna komunikacja, zarządzanie przestrzenią miejską oraz wpływ pojazdów na środowisko. Celem panelu jest wypracowanie rekomendacji dla dalszej polityki transportowej miasta.

 

Zakończone projekty

 

Jawne komplety

Cykl niekonferencji, które poruszają tematy ważne społecznie, ale z różnych powodów mało widoczne w dyskursie publicznym. Interaktywna formuła spotkań zawsze stawia rozmowę na pierwszym miejscu, dzięki czemu nawet w trudnych tematach, byliśmy w stanie dużo się od siebie nawzajem nauczyć.

Gra planszowa Zew rozumu

Badając sposoby na efektywną naukę argumentacji, stworzyliśmy grę planszową, która na kolejnych poziomach zaawansowania uczy rozpoznawania argumentów i błędów w argumentacji, kontrargumentowania oraz dyskusji z wykorzystaniem mapowania argumentacji.

Niewidzialne atuty

Osoby z niepełnosprawnością wzroku potrafią być świetnymi pracownikami. Spora część pracodawców ma jednak tendencje do skupiania się na trudnościach, nie wiedząc o wielu zaletach związanych z zatrudnianiem takich osób. Projekt miał na celu przybliżyć racje stojące za dostrzeżeniem tej wartości.

 

Projekt ordynacji wyborczej

Demokracja daje nam szansę na współuczestniczenie w kształtowaniu życia publicznego, wyłanianie najlepszych pomysłów i ochronę przed tyranią. Jednak nie wszystkie systemy wyborcze maksymalizują te wartości. Proponujemy nowe spojrzenie na ordynację wyborczą, która mogłaby zmienić negatywne aspekty kampanii wyborczych, dyskusji politycznej czy problemu racjonalnej ignorancji.

Mapy argumentacji o przyszłości rynku pracy

Współczesny rynek pracy dynamicznie zmienia się poprzez procesy automatyzacji i wdrażania nowych technologii. Wielu ekspertów ostrzega przed fenomenem technologicznego bezrobocia, a obecny system edukacji nie kształci odpowiednich kompetencji do nawigowania po przyszłym rynku pracy. Stworzyliśmy mapy argumentów, które warto wziąć pod uwagę poznając ten złożony temat.

Projekt: Przetrwanie

Stworzyliśmy interaktywny gamebook (grę paragrafową) która przez poznawanie fabularnej przygody i podejmowane w niej przez gracza decyzje uczy kompetencji przyszłości. Gry edukacyjne mogą być efektywnym sposobem na uczenie się przez całe życie i zdobywanie kompetencji koniecznych do odnalezienia się na przyszłym rynku pracy.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz podjąć współpracę.

Obserwuj nas na facebooku, by być bieżąco z naszą działalnością.